1. Kombi Nedir?

2. Kombilerin Çalışma Prensibi Nasıldır?

3. Kaç çeşit kombi vardır?

4. Hermetik Kombi Nedir?

5. Yoğuşmalı kombi nedir?

6. Bacalı Tip Kombi Nedir?

7. Kombi Sürekli Açık Kalabilir mi?

8. Kombi Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

9. Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

10. Kombi Seçimi Esnasında Göz Önünde Bulundurulacak Önemli Noktalar Nelerdir?

11. Cihaz ve Tesisat Montajında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

12. Kombi Cihazı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

13. Kombi ve Radyatörler İle İlgili Teknik Bilgiler Nelerdir?

14. Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler Nelerdir?

15. Hangi ölçüde kombiyi almalıyım? 

 

1. Kombi Nedir?

Kombi kelimesi ile aslında kat kaloriferi denilmek istenmektedir.

Kombiler,

- LPG veya doğalgaz ile çalışan,

- mekanların ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazlardır.

Bir çok gaz türü hatta sadece elektrik ile çalışabilen, ısınma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacını karşılayabilen bireysel kat kaloriferlerdir.

Kombi kelimesi İngilizce den dilimize geçmiştir. İngilizcede kombi ( “Birleşik” ) anlamına gelmektedir.

Kombiler 20kw kapasiteden başlarlar, üst kapasite sınırı belirsizdir. Evsel tipteki Kombi 'ler 20, 24, 28, 30, 33, 35 ve 42kw kapasitelerde üretilmektedirler. 60 m2 'lik küçük bir daireden başlayarak, 5 katlı büyük bir Villayı ısıtabilecek güce sahiplerdir.

 

2. Kombilerin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kombiler, şofben ve kat kaloriferlerinin çalışma sistemlerinden yola çıkılarak üretilen bir yakıt cihazıdır.

Kat kalorifer kazanlarında olduğu gibi depolanmış bir su kütlesinin ısıtılmasından farklı olarak kombiler şofbenler deki gibi bir boru demetinden akan suyun ısıtılması prensibine dayanmakta olup, çok az yer kaplarlar.

Sıcak su temini cihaz içindeki boyler veya ani su ısıtıcısı ile sağlanır.

Boyler herhangi bir ısı kaynağından alınan ısı enerjisini suya transferini sağladıktan sonra suyu kullanıma hazır halde tutarak depolamayı sağlayan tesisat elemanıdır.

Tüm kombiler genelde sıcak su için çalışırlar. Hava şartları daha ılıman şartlarda ise ve kombi ayarınız kış mevsimi konumunda ise daha sonrasında kalorifer sistemi içinde çalışır. Bu da demek oluyor ki; soğuk kış aylarında kombiniz kalorifer için çalışıyorken, siz sıcak suyu kullanmaya başladığınızda kalorifer için çalışmayı durduracaktır. Sıcak su kullanımınız soğuk kış mevsiminde sürekli olmayacağı için, kaloriferleriniz soğumayacaktır.

 

3. Kaç çeşit kombi vardır?

Kombi cihazlarını;

- yanma özelliklerine göre, (konvansiyonel veya yoğuşmalı)

- baca gazlarının dışarıya atılış şekillerine göre (bacalı veya hermetik) sınıflandırmak mümkündür.

Teknik olarak günümüzde gaz yakıtlı kombiler 3 tipte üretilmektedir:

 

1 - Yoğuşmalı Kombiler:

Baca işletmesi hermetik olan bu türdeki kombiler yeni nesil yüksek teknolojiye sahip günümüz tabiri ile

A sınıfı cihazlardır. Yoğuşmalı kombiler üreticiler tarafından iki farklı gruba ayrılmışlardır, bunlardan biri tam yoğuşmalı diğeri yarı yoğuşmalıdır. Tam yoğuşmalı kombiler %105 ve üzerinde yakma verimi ile çalışabilen yüksek tasarruflu cihazlardır. Yarı yoğuşmalı kombiler ise %105 değerinin altında yakma verimliliğe sahip fiyatça daha uygun cihazlardır. Sessizlik ve yakıt tasarrufu bakımından tam Yoğuşmalı kombiler sıranın başını çekmektedirler.

Demirdöküm Yoğuşmalı Kombi Modelleri

 

2 - Konvansiyonel Kombiler:

Konvansiyonel yani alışageldik türdeki kombi türleridir, konvansiyonel kombilerin baca işletmesi de hermetiktir. Şu anda evlerimizde kullanılan her 10 kombiden 8 'i konvansiyonel kombilerdir. Verimlilik bakımından düşük olan bu kombi türünün yakma verimi %95'in altındadır. Zaman içerisinde bu kombi türleri yerini yoğuşmalı kombi türlerine bırakacaklardır.

 

4 - Bacalı Kombiler:

Baca işletmesi doğal yollar ile gerçekleşen kombi türüdür. Bina çatısında çıkan tuğla bacalara bağlanabilen en eski tipteki kombi türleridir. Yakma verimleri en düşük olan bu kombi türleri tedavülden kalkmak üzeredir. Gaz dağıtım şirketlerince sıkı yaptırımlar ile onay verilen ancak hala birçok evde aktif olarak kullanılan kombi türleridir.

 Baymak Bacalı Kombi Modelleri

4. Hermetik Kombi Nedir?

Kombilerde atık gaz tahliyesi için iki farklı yöntem kullanılır. Birincisi, bulunduğu ortamdan oksijen kullanan ve yanmış atık gazın çatının üst noktasına fan yardımı olmaksızın baca çekişi ile taşındığı bacalı kombiler. İkincisi ise, yanma odası bulunduğu ortamdan oksijen kullanmayacak şekilde izole edilen, eş merkezli iki borudan oluşan baca yapısına sahip hermetik (hava geçirmez) kombi. Hermetik kombi içinde bulunan fan yardımı ile gerekli oksijeni dıştaki borudan yani dış ortamdan alır ve yanma sonucu oluşan atık gazı içteki boru vasıtası ile atmosfere atarlar. Hermetik kombi bacası kurulumunda maksimum baca boyu mesafesi önemlidir. İzin verilen maksimum baca boyunda kullanılmalıdır.

Ortamdan oksijen kullanmadığından hermetik kombi yaşamsal alanda oksijen kalitesini düşürmez.

Hermetik kombi, kat kaloriferinin ve şofbenin yaptığı işin tek bir cihazdan yapılması için dizayn edilmişlerdir. Hermetik kombi, yanma ve atık gaz, yüksek enerji verimlilikleri, sağlamlıkları bakımından bacalı kombilere göre daha güvenlidir.

Doğalgazla çalışan yanıcı cihazlarda, doğalgazın yanmasıyla elde edilen enerji kullanılır. Ayrıca bu yanmanın sonucunda “karbon monoksit” (CO) ve “azot oksit” (NOx) gazları da atık gaz olarak açığa çıkarlar. Açığa çıkan bu atık gazların ısısından da faydalanma düşüncesinden hareketle “Yoğuşmalı kombiler” tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Yoğuşma özelliği olmayan kombilere sıklıkla “konvansiyonel kombiler” denmektedir. Konvansiyonel kombilerde iki eşanjör bulunur. Bunlardan ilki brülörün hemen üzerinde yer alan alevle direk temas eden “primer eşanjördür”. Bir diğer eşanjör ise “plakalı eşanjördür”. Plakalı eşanjör primer eşanjörden beslenir. Yani alev önce primer eşanjördeki suyu ısıtır, ısınan bu su ile de şebekeden plakalı eşanjöre giren soğuk su ısıtılarak sıcak kullanım suyu elde edilir.

Bu nedenle bu eşanjörlere “sekonder eşanjör” de denir.Doğru olan adı ile Konvansiyonel kombi ve halk arasında kullanılan adları ile klasik kombi, standart kombi aslında Hermetik kombi ile aynı kombi çeşididir. Hermetik diye adlandırılan konvansiyonel kombiler yoğuşmalı kombilere göre daha düşük verimliliğe sahiptirler.

Kombi fiyatları ne kadar fazla olursa o kadar çok özellik bulunur diye düşünmemek gerekir. Önemli olan, ihtiyacına cevap veren, uzun seneler sorunsuz bir şekilde kullanmalarıdır. Hermetik kombi genel emniyet özellikleri şu şekildedir:

Yüksek Su Basıncı Emniyeti

Düşük Su Basıncı Emniyeti

Alev Kontrolü

Kalorifer Suyu Sıcaklık Kontrolü

Kullanım Suyu Sıcaklık Kontrolü

Aşırı Isınma emniyeti

Otomatik Hava Alma Prüjörü

Pompa Blokaj Sistemi

Üç Yollu Vana Blokaj Sistemi

Atık gaz tahliye sistemi kontrolü

Genleşme tankı

By Pass Sistemi

Avantajları;

 

Hermetik kombiler, ısınma işlemini bulunduğu ortamda gerçekleştirdiği için ve yine ortamındaki havayı kullanmayarak bağlı bulunduğu ortama sürekli havalandırma gereksinimi doğurmadığı için diğer kombilere göre avantajlıdır.

 

Dezavantajları;

İlk defa kuruyorsanız, özellikle çok katlı binaların merkezi ısıtma sistemine göre maliyeti daha fazladır.

Hermetik kombilerde farklı ısınma şekillerine sahip kombilerin seçimi sırasında yanlış seçim yapılmasından kaynaklanan sorunların yaşanması.

Genelde monte işlemi sırasında yapılabilecek hatalarda ölümlü kazalara dahi yol açabilecek olabilmesi

Baymak Hermetik Kombi Modelleri

 

5. Yoğuşmalı kombi nedir?

Yoğuşma : Gaz halindeki bir maddenin ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayıdır. Yoğuşma olayı sonucunda gaz ısı kaybeder ve çevresine ısı verir. Yoğuşma olayı başladığında yoğuşan gaz halindeki madde çevresine ısı verdiği için ortamın sıcaklığını arttırır. Yoğuşma sonucunda gaz halindeki maddenin yapısındaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür ve sıcaklık artar. Şafak vaktinde gördüğümüz çig yoğuşma olayının doğadaki bir örnegidir. Baca gazından elde edilen enerjinin sisteme geri kazandırılmasıyla sistem verimini yani kombi verimini artırır. Bu şekilde kombi verimi %100 degerlerinin üzerine çıkar. Yoğuşmalı kombi verimi üretim teknolojisine bağlı olarak değişmektedir.

Yoğuşmalı kombiler diğer klasik kombilerle aynı çalışma mantığına sahiptirler. Yoğuşmalı kombilerde, konvansiyonel kombilerdeki iki eşanjöre ilave olarak yoğuşmanın gerçekleştiği üçüncü bir eşanjör daha vardır. Bu eşanjöre “turbo eşanjör” denir. Konumu fan motorunun yer aldığı üst kısımda fan motorunun hemen yanındadır.

Yoğuşmalı kombiler, hermetik kombi ailesinden olan bir tür kombidir. Atık gazların direk atmosfere atıldığı klasik kombilerden farklı olarak yoğuşmalı kombilerde bu gazlar fan motorunun da vasıtasıyla önce aşağı doğru yoğuşma eşanjörüne doğru yönlendirilmekte, içindeki sudan ötürü soğuk bir yüzeye sahip eşanjör yüzeyi ile sıcak atık gazların teması ile yoğuşma gerçekleştirilmektedir. Yoğuşmalı kombiler normal kombilere oranlar %20 ila % 30 daha fazla enerji verimi açığa çıkarmaktadır.

Yoğuşmalı kombi bu tasarrufu nasıl yaptıyor derseniz; ev sıtma siteminde kombi ve radyatörler (petekler) vardır. Kombi suyu ısıtır peteklere pompalar sıcak su bütün evi dolaşarak sıcaklığını peteklere, peteklerde ortama verir ve evi ısıtır. Sıcaklığını peteklere veren su tekrar kombiye gelir, kombiye gelen su tekrar ısınır ve tekrar peteklere yollar. Bu işlem sürekli tekrarlanır. Peteklere ısısını verip kombiye geri dönen su hermetik kombilerde direk yanma odasına gelir ve ısıtılmaya başlanır fakat yoğuşmalı kombilerde ilk baca etrafında dolaşarak yanma sonucu açığa çıkan baca gazının ısısı ile biraz ısınır sonra ılık bir şekilde yanma odasına gider. Buda suyun, hermetik kombiye göre, daha çabuk ısınmasını sağlar, yani daha az gaz harcar. Bu nedenle hermetik kombilerin baca gazı çıkış sıcaklığı 200-250 C iken yoğuşmalı kombide 50-60 C dir.

Yoğuşmalı kombilerde sanılanın aksine gaz iki defa yanmaz, bunun yerine kombiden çıkan su buharı eşanjörün etrafında dolanarak içindeki enerji alınır ve su haline gelen su buharı tekrar dışarı atılır. Bu da yoğuşmalı kombilerin doğalgazı daha hesaplı kullanmasını sağlamaktadır.

Kondenzasyon tekniği kullanılan kombilerin standart kombilere göre başlıca farkı, baca gazı ürünlerindeki nem yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısısının bir kısmının kullanılabilmesi ve ısı geri kazanım kabiliyetleridir. 1 m3 doğalgaz başına 1.5 ile 1.7 kg arasında su oluşmaktadır. 1 kg su başına açığa çıkan buharlaşma ısısı 539 kcal’dir. Bu enerji gizli ısı olarak anılmakta ve standart kombilerde bu ısıdan yararlanılmamaktadır. Yoğuşmalı kombiler; bacadan atılan gazların içindeki su buharında bulunan enerjiyi, gazları yanma bloğunun içinde tekrar dolaştırmak suretiyle özel olarak dizayn edilmiş kanatçıklara çarptırarak alır ve tesisat suyuna aktarır. Yanma sonucu oluşan ürünler

1.eşanjörden geçerken içersindeki su buharı yoğunlaşarak, su haline gelir. Yoğuşan suyun enerjisini de 2. Eşanjörde dolaşmakta olan sistem suyu alır. Bu sistemle çalışan kombilerin verimleri standart kombilerden daha fazla olmaktadır. Yoğuşma sonucu oluşan su da, özel bir tahliye borusu ile dışarı atılır.

Yoğuşmalı kombi , Kazan Kapasiteleri ihtiyacı karşılayacak şekilde seçilmelidir. Gerektiğinde büyük seçilen klasik kazanlar düşük kapasitede kullanılacağından % 3-5 daha düşük verimle çalışırlar.

Yoğuşmalı kazanlar gerektiğinden büyük seçilmesinin verim üzerindeki etkisi klasik kazanlardan daha azdır, ancak gerektiğinden büyük seçilen kazan ilk yatırım bedelinin geri dönüşümünü uzatacaktır.

Sistemin en önemli iki elemanı fan ve gaz valfidir. Değişken hızlı fan,gerekli devir sayısını sağlayan sinyal, dış hava sıcaklığını referans alan ve yanma için gerekli hava miktarını sağlayan optimum fan devir sayısını hesaplayan elektronik regülasyon sisteminden alır. Sinyal konutun o anki hava koşullarında ısıtabilmesi için gerekli olan enerjiyi temin edecek yanmayı sağlayacak hava miktarına göre fan devrini ayarlar. Değişken hızlı, DC motorlu kazan besleme fanı elektrik tüketimini klasik kazanlara göre % 15-50 arasında azaltmaktadır.

 

6. Bacalı Tip Kombi Nedir?

Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3’ten az olan yerlere konması uygun değildir.

 

Bacalı Kombi ile Hermetik Arasındaki Farklar Nelerdir?

- Hermetik cihazlarında fan bulunmaktadır.

- Bacılı cihazlarda ise bulunmamaktadır.

- Bacalı kombilerde, dışarı atılmak istenilen gaz sıcaklığı sayesinde yükselir, baca sayesinde dış ortama atılır.

- Hermetik kombilerde ise içerisinde bulunan boru sayesinde dışarı atılırken, dış boru ile de yanma havasını oda içerisine çeker.

- Hermetik kombilerde bacaya ihtiyaç yoktur. Mekânın dışa doğru açılan herhangi bir bölgesine monte edilebilir.

- Bacalı ürünler standartları ise bina bacalarına uygun olarak yapılmıştır. Eğer aksi bir durum gerçekleşirse ortamdaki kişileri zehirleyebilir.

 

7. Kombi Sürekli Açık Kalabilir mi?

Kombi ile ısıtma sistemine bir formül çıkarılacak olursa;

Kombi+ Tesisat+ Yalıtım + Yan, üst ve alt daireler = Yakıt miktarı diyebiliriz. Bu formülden ilk çıkarılacak sonuçlardan biriside kombiyi kapattığınızda bulunduğunuz ortam geç soğuyorsa, açtığınız zaman daha az yakıt harcayacaktır. Bundan çıkarılacak sonuç ise kombinizi bulunduğunuz ortama göre çalıştırın. şayet binanızda yalıtım esnekliği varsa, komşularınızda kombiyi sürekli yüksek oranda yakıyorlarsa, sizin kombiyi günün belirli bir zamanı (örneğin gece) açmanız dahi ısınmanıza yetecektir.

 

8. Kombi Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle şart olması gereken, mutlaka bir oda termostatı alın, siz odanın sıcaklığını ayarlamak için kombiyi aç/kapa yapacağınıza bırakın oda termostatı bu işi daha ekonomik olarak yapsın.

Özellikle kış aylarında odanın belli bir ısıda kalması, siz eve geldiğinizde ve kombinin ayarını yükselttiğinizde size daha az yakıt ve elektrik tasarrufu sağlayacaktır. iklimin sertlik derecesine görede kombi kullanımı mutlaka değişmektedir, çok sert geçen kış aylarında gündüz kombi kapatıp gece yakmak evinizin çok geç ısınmasına ve daha fazla yakıt harcamanıza yol açacaktır.

Evinizde mutlaka en az 4 adet petek açık olmalıdır, Bunlardan önceliklisi mutfak, daha sonra oturma odanız, koridor ve banyo olmalıdır.

 

9. Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIN

Yoğuşmalı kombiler diğer başlıklarımızda da bahsettiğimiz üzere, atık su buharını ısıya dönüştürebilen ve diğer kombilere oranla %30-40 daha fazla tasarruf yapan kombi tipleridir. Yoğuşmalı kombilerle hem doğaya hem de ekonominize büyük oranda katkıda bulunabilirsiniz.

DAİRENİZE / BİNANIZA ISI YALITIMI YAPTIRIN

Yalıtım yapılmayan bir dairede; kapı, pencere, üst veya alt katın boş olması, duvarlar gibi faktörlerden dolayı enerji kaybınızın yarı yarıya olabileceğini unutmayın.

TESİSATINIZA BAKIM YAPTIRIN

Tesisatınıza yaptıracağınız düzenli bakımlar kombinizin ve tesisatınızın ömrünü uzatacağı gibi, enerji ihtiyacınızı da minimum seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde de yakıt siteminizin tüm kapasitesinden faydalanmış olursunuz.

 

10. Kombi Seçimi Esnasında Göz Önünde Bulundurulacak Önemli Noktalar Nelerdir?

Evinize en uygun kombiyi seçmek için önemli birkaç kriteri gözden geçirmeniz gerekir.

- Dairenizin apartmanınızdaki konumu nedir? Ara katlar en üst ve en alt katlardan daha az ısı kaybederler. Alt ve üst katların boş olması da ısı kaybı için önemli bir faktördür.

- Daireniz hangi yöne bakıyor, kuzey yönüne bakan daireler ile tam gün güneşi gören daireler farklı ısıtma ihtiyaçlarına sahiptirler.

- Dışarıya açılan kaç tane cam ve kapı var? Büyüklükleri nedir? Camlar, dış kapı ve balkon kapıları ısı kaybı için kritik bölgelerdir. Evinizdeki cam sayısı, bunların niteliği (çift cam, film cam, ya da tek cam) ve çerçeveler (ahşap veya petrokimya ürünleri) farklı ısı kaybı değerlerine sahiptirler.

- Evinizin kaç metrekare? Dairenizin yayılımı nasıl? Çok büyük bir ev ile stüdyo bir dairenin ısınma ihtiyaçları farklıdır. Aynı metrekaredeki tek katlı daire ile dubleks dairenin ısınma ihtiyaçları da farklıdır.

- Radyatörler ve diğer ısıtma ekipmanları uygun ve sağlıklı çalışır durumda mı? Eviniz kombinizden gelen sıcak suyun radyatörlerde dolaşmasıyla ısıtılıyor. Bu nedenle radyatörlerinizin yaşı, vanalarınızın durumu da kombi seçiminiz için önemlidir.

- Kombinizi yılda kaç gün kullanacaksınız? Sıcak iklimin hakim olduğu güney bölgeleriyle, karasal iklimin hakim olduğu doğu bölgelerinde ısınma ihtiyaçları farklıdır.

- Dairenize ısı yalıtımı yapılmış mı? Isı yalıtımı yapılmamış bir daire ile ısı yalıtımı yapılmış dairenin ısınma ihtiyaçları farklıdır. Ancak ısı yalıtımı yakıt tüketiminde büyük bir tasarruf sağlar.

Tüm bu kriterlere tek başınıza karar vererek kombinizi seçebilirsiniz ancak doğru seçilmemiş bir kombi soğuk bir kışa veya kabarık doğalgaz faturalarına sebep olabilir.

Mekanın hacmi :

Bacalı veya fanlı kombi cihazları açık yanma hücrelidirler. Yanma işlemini ortam havasını kullanarak yerine getirdikleri için bu tip cihazların monte edildiği mahaller, minimum 10-12 m³ hacminde olmalıdır.

Havalandırma Durumu :

Bacalı ve fanlı cihazlar, içinde bulundukları mahalin havasını kullandıklarından bulundukları hacimler yeterli havalandırmaya sahip olmalıdır. Mahal uygun kesite sahip bir iç mahalden sürekli olarak havalandırmalıdır. Menfez kesitleri cihaz kapasitesine bağlıdır. Ve 24,000 kcal/h’lık bir cihaz için 130cm² dir

Hermetik cihazların monte edildiği mahale havalandırma menfezi konulmasına gerek yoktur. Çünkü bu tip cihazlar sanip oldukları özel baca kiti vasıtasıyla, yanma için gerekli taze havayı doğrudan dış atmosferden alır ve eğzoz gazını yine aynı set vasıtasıyla dış ortama tahliye ederler.

Bacalı tip cihaz özel bir uygulama ile dolap ve kapalı bir hücre içerisine monte edilecekse bu durumda bu bölümün üst ve alt seviyelerinde çekiş ve taze hava gereksinimi için sırayla 32-65cm² kesitlerinde birer adet menfez bulundurulmalıdır.

 

Baca durumu :

Bacalı cihazların monte edileceği mahalde çekişi iyi, uygun kesite sahip müstakil veya şönt tip bir baca bulunmalıdır. Cihazların bacaya bağlantısında standartların öngördüğü kriterlere uyulmalıdır. Baca bağlantı borusu bacaya tam sızdırmaz olarak bağlamalıdır. Hermetik ve fanlı cihazlar için baca gereksinimi yoktur. Ancak fanlı cihazlarda atık gaz seti, hermetik cihazlarda ise baca kiti uygun konumda ve ölçüde monte edilmelidir.

Hermetik cihazlarda atık gaz setinin çıkış noktası bir başka kombinin çıkış setine açılabilir pencere veya herhangi bir hava menfizine 100cm’den daha yakın olmamalıdır. Bu konuyla ilgili olarak standartlarda öngörülen detay uygulama kurallarına riayet edilmelidir.

Cihazları duman kanalı ve atık gaz çıkış setlerinin yanabilir malzemelerden uzaklığı minimum 5cm olmalıdır.

Bacalı tip kombiler, müstakil bacalı apartmanlarda yukarıdan aşağıya doğru maksimum 5 kata kadar şönt bacalı apartmanlarda ise yine yukarıdan aşağıya doğru maksimum 10 kata kadar uygulanabilir.

Daha fazla kat içeren yüksek apartmanlarda ise yine bu sınırları aşan alt katlara Hermetik kombi uygulamak zorundadır.

Isı Kaybı :

Kombinin monte edileceği konutun ısı kaybı, içinde bulunulan bölgenin iklim koşulları ve binanın yalıtımı dikkate alınarak konfor koşullarını sağlayacak şekilde hesaplanmalıdır. Kombiler genellikle 20,000 kcal/h ve 25,000 kcal/h kapasitelerinde üretilirler. Konutun hesaplanan ısı ihtiyacı dikkate alınarak uygun kapasiteli cihaz belirlenmelidir.

Kritik devre basınç kaybı :

Kombilerde kullanılan sirkülasyon pompaları genellikle 3 devirlidir. Sirkülasyon pompasının debisi konutun ısı ihtiyacını, basma ve yüksekliği ise kalorifer tesisatındaki direnci yenerek nitelikle olmalıdır.

Cihaz iç direnci ile kritik devre basınç kaybı toplamı pompanın mano metrik basma yüksekliğinden düşük olmalıdır. Aksi takdirde kalorifer tesisatındaki yetersiz sirkülasyon ve ısınamama sorunlarıyla karşılaşılır. Bu nedenle kullanılacak kombinin sirkülasyon pompası karakteristik değerlerini tesisata uygunluğu kontrol edilmelidir. Ayrıca cihaz montajı yapıldıktan sonra, ısıtma tesisatının toplam direnci dikkate alınarak sirkülasyon pompasının çalışma kademesi uygun devre ayarlanmalıdır.

Tesisat su hacmi ve genleşen su miktarı:

Kalorifer tesisatında genleşen su miktarı, kombi cihazı içerisendeki genleşme tankı kapasitesi ile yakından ilgilidir. Tesisat suyunun ısınması sonucu oluşan genleşmenin tank tarafından kompoze edilmesi gerekir. Kombilerde kullanılan genleşme tankı hacmi cihaz kapasitesine göre 6-10 litre arasında değişmektedir. Tesisattaki toplam su miktarı ise radyatör cinsi, boru çapı metrajı ile yakın ilişkilidir. Kombi cihazlarının monte edileceği konutlarda tesisattaki toplam su miktarı maksimum 220 litreyi aşmamalıdır. Bu nedenle kombi cihazlarının yeni konutlarda gerek yakıt tasarrufu gerekse genleşmenin konpanze edilmesi amacıyla düşük su hacimli radyatörlerin kullanımı tercih edilmelidir.

Tesisatta mevcut radyatörler kullanılacaksa tesisat su hacminin cihazın genleşme tankı kapasitesin göre uygunluğu kontrol edilmelidir.

Cihazın modeli, ateşleme şekli :

Bacalı, fanlı ve Hermetik kombilerin ateşleme türüne göre pilot alevli ve elektronik ateşlemeli modelleri mevcuttur. Pilot alevli cihazlarda çalışma konumunda pilot sürekli yandığından ihmal edilecek düzeyde de olsa ilave bir gaz tüketimi söz konusudur. Elektronik ateşlemeli cihazlarda ise ısıya veya sıcak suya ihtiyaç duyulduğunda ana yakıcı otomatik olarak devreye girmektedir. Bu nedenle elektronik ateşlemeli cihazların kullanımı daha konforlu, yakıt tüketimi daha ekonomiktir. Ancak elektronik ateşlemeli kombilerin ilk yatırım maliyeti biraz daha yüksektir.

Ateşleme türüne göre hangi cihazın seçilmesi gerektiği kararında teknik bir sınırlama yoktur. Bu karar tamamıyla kullanıcının arzusu ve tercihine göre verilmelidir.

11. Cihaz ve Tesisat Montajında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Kombi cihazları üretim ve uygulama teknolojileri gereği bacalı, Hermetik ve fanlı olmak üzere üç farklı modelde üretilir. Ve piyasaya sunulurlar. İşlevsel özellikleri gereği her üç tip cihazın monte edilebileceği mahaller ile ilgili sınırlamalar ve tesisat montajlarına ilişkin kurallar uluslar arası standartlarda tanımlanmıştır.

Gaz Tesisatı Montajı :

- Gaz hattında özel doğalgaz borusu kullanılmalıdır. Gaz tesisatı fittingsli yapılacaksa bağlantı yerlerinde keten ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır.

- Doğalgaz tesisatında kullanılacak borunun çapı ve güzergahı onaylı projeye uygun olmalıdır. Gaz boru çapı cihaz gaz giriş ölçüsünden daha küçük olmamalıdır.

- Gaz tesisatının sızdırmazlık testi yapılmadan ve uygunluğu kontrol edilmeden cihaz işletmeye alınmamalıdır. Gaz hattı sızdırmazlık kontrolü gaz sayacı ile cihaz gaz vanası, ve gaz vanası ile gaz bloğu arasında ayrı ayrı yapılmalıdır.

- Kombi girişine gaz açma / kapama amacıyla mutlaka bir adet küresel doğalgaz vanası konulmalıdır,

- Gaz boruları dolap içlerinden lambri arkasından, kartonpiyer altından geçirilmez. Mutlaka açıktan çekilmek zorundadır.

- Gaz borusunun geçiş güzergahı konusunda ilgili gaz idaresinin şartnamesine uyulmalıdır.

Isıtma ve Kullanım Sıcak Su Devresi Montajı :

- Kalorifer tesisatında siyah dikişli boru, kullanım suyu tesisatında ise galvaniz boru kullanılmalıdır.

- Soğuk su girişine bir adet açma kapama vanası ile soğuk su tesisatından gelecek pislikleri tutmak amacıyla bir adet filtre konulmalıdır.baymak servis

- Kombinin kalorifer dönüş hattı üzerine bir adet pislik tutucu filtre konulmalıdır.

- Tesisat montaj konumuna göre üstten veya alttan dağıtım olabilir. Eğer ısıtma tesisatı üstten dağıtım ise tesisatın en üst noktasına otomatik hava tahliye pürjörü konulmalıdır.

- Her bir radyatörün giriş ve çıkışına radyatör vanası konulmalıdır dönüşe konulacak vananın reğlaj ayarı tip olması tavsiye edilir.

- Kullanım esnasında radyatörlerde olabilecek havanın tahliye edilebilmesi amacıyla her radyatör grubunda hava tahliye pürjörü olmalıdır.baymak servis

- Herhangi bir nedenle tesisatta oluşacak aşırı genleşme neticesinde kalorifer tesisat suyu 3 bar emniyet ventilinden tahliye olacaktır. Mahalde kirliliğe neden olmamak için 3 bar emniyet ventilinin ucu uygun bir boru parçası ile drejana bağlanmalıdır.

- Kombi kalorifer tesisatındaki suyun zorunluluk halinde boşaltılması gerekebilir. Bu amaçla; kalorifer tesisatının en alt seviyesindeki uygun noktaya ( genellikle banyo) boşaltma musluğu takılmalı ve en yakın gidere bağlantısı yapılmalıdır.

- Kombinin kullanım sıcak su devresi bulaşık ve çamaşır makinelerini de besliyorsa, uygun yerlere bağlantı muslukları monte edilmelidir.

12. Kombi Cihazı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Doğalgaza geçiş dönemi ve özellikle tercih edilecek ürünlerin seçimi daima zor olmuştur. Marka, model, kapasite gibi belirleyici özellikler hakkında farklı kişi ve firmalardan değişik ve çelişkili bilgiler alınabilir. Bunlarda tüketicinin karar vermesini daha da zorlaştırmaktadır. Tüketici her zaman en iyiyi, en kaliteliyi, en güvenli olanı, en uzun ömürlü olanı ve en ekonomik olanı almak arzusundadır. İşte bu aşamada sizlere yardımcı olabilecek bazı hususları sizlere kısaca özetlemek istedik.

- Tüm firmaların kombi cihazları ile ilgili yetkililerden veya bayilerden tatmin edici bilgiler alarak cihazları tanıyın. Satın almayı düşündüğünüz ürünleri almadan önce mutlaka görün ve inceleyiniz. Cihazı çalışır halde görmeye gayret ediniz. Çalışır cihazın sesini (sessiz olması önemlidir), alev boyunu ve alev modülasyonunu, emniyet sistemlerini, pompa çalışmadan gaz yolunun açılıp açılmadığını, ateşleme sistemini (elektronik ateşleme olması çok önemlidir) inceleyiniz. Otomatik kontrol setleriyle hem tasarruflu kullanım hem de konforlu bir kullanım sadece elektronik ateşlemeli kombilerde mümkündür. Elektronik ateşlemeli kombilerde ayrıca sürekli pilot alev sarfiyatı olmadığından daha tasarrufludurlar.

- Çevrenize, dost ve akrabalarınıza, kısaca kombi kullanan tanıdıklarınıza sorunuz. Şikayet ve övgülerine dikkat ediniz.

- Kombinin en önemli elemanları olan ısı eşanjörünü, pompa ve brülörü inceleyiniz. Bu parçaların uzun ömürlü olmasına dikkat ediniz.

- Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine mutlaka dairenizi inceleterek karar veriniz. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayınız.

- Cihazların emniyet sistemlerini mutlaka inceleyiniz. Yıllarca iç içe yaşayacağınız bu cihazların uzun yıllar problemsiz çalışacak emniyet sistemleriyle donatılmış olmasına dikkat ediniz.

- Cihaz LPG (tüp gaz) ve doğalgaz ile çalışabiliyor mu?

- Cihaz ISO 9002 ve TSEK standartlarına haiz mi?

- Cihaz çevre dostu mu? Çevreye zararlı azot oksitlerin emisyon oranı düşük mü? ÖKETECH amblemi var mı?

- Cihazların sadece fiyatına bakmayınız. Unutmayınız ki, fiyatı belirleyen cihazın yapımında kullanılan malzeme ve hizmetin kalitesidir. Cihazın fiyatının üzerindeki malzeme ve emniyet düzeneklerinin kalitesiyle; verilecek yedek parça ve servis güvencesiyle; cihazın tasarruflu, uzun ömürlü olmasıyla doğru orantılı olmasına dikkat ediniz. Ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçiniz.

- Tüm araştırmaları yaptıktan ve cihaz markasına karar verdikten sonra ana firmayı arayarak bölgenizdeki yetkili ana bayii adres ve telefonlarını öğreniniz. Cihazı herhangi bir yerden alarak başka bir tesisatçıya kesinlikle monte ettirmeyiniz. Cihazı yetkili bayiden alarak mutlaka yetkili bayiye monte ettiriniz.

13. Kombi ve Radyatörler İle İlgili Teknik Bilgiler Nelerdir?

1- Kombinizi istediğiniz ayarda tutabilirsiniz. Cihazı kısık derecede kullanmak cihaza zarar vermez.

2- Cihazınıza yılda bir kez mutlaka bakım yaptırmanız gerekmektedir.

3- Kış aylarında sürekli çalışan kombilerinizin gece kısık ayarda çalışması uygun olacaktır.

4- Cihazınızın su basıncı 1.5 bar seviyesinde olmalıdır.

5- Cihazınızda meydana gelecek sorunlarda, verilen teknik destek sonucu giderilmiyorsa, kesinlikle cihaza müdahale etmeyin servisin gelmesini bekleyin.

6- Radyatörlerinizin ısısından memnun değilseniz. Kalorifer sistemini temizlettirin.

7- Isınamıyorsanız radyatörlerinizin ısısını kontrol edin. Eğer sıcaksa ve hala ısınamıyorsanız, evinizdeki izolasyon yetersizdir. İçerideki ısıyı muhafaza edemiyorsanız, kayıplar oluşacak, bu nedenle ısınamadığınız gibi yüksek fatura ödeyeceksiniz.

8- Cihazın performansı ve sağlı açısından en üç petek kullanılmalıdır. Zira tasarruf olsun diye 1 veya 2 petek kullanırsanız cihazınız kısa zamanda durup çalışacağından zarar görecektir.

9- Zemin katta ve teras katta oturanlar ara katlara göre daha yüksek fatura öderler. Aksi için iyi bir izolasyon gerekmektedir.

10- Radyatörlerinizin üstü sıcak altı soğuk ise radyatör sistemindeki su, çeşitli nedenlerden dolayı iyi devir daim yapamamaktadır. Zira kombiden çıkıp peteklere giden su aynı hızda kombiye geri gelmelidir, aksi halde iyi ısınma sağlanamaz.

11- Peteklerinizin havasını almak için peteğin üst yan kısmında bulunan prüjörü gevşetip su gelene kadar beklemelisiniz. Bunu yaparken cihazınız kapalı olmalıdır. İşlem bittikten sonra cihazın suyunu tekrar kontrol edin.

12- Peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için peteğe karşıdan bakıldığında sıcaklık üst vana kısmından girer diğer yarısı soğuk olur. Üstü sıcak altı soğuk ise hava yoktur. Radyatör durup dururken hava yapmaz. Hava yapması için sistemin suyunun boşaltılması gerekmektedir. Bunun içi arıza –tadilat-boya vb. gibi işlemler sonucu ortaya çıkar.

14. Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Kombiniz arıza yaptığında sizin yapmanız gerekenleri, yani kombinin çalışması için asgari şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

Kombi Arıza Kodları

Nedir bunlar:

Kombinize elektrik akımı sağlıklı bir şekilde gelmelidir.Aynı şekilde gaz akışı da sağlıklı olmalıdır. Yani sigorta atmışsa ,ya da gaz vanası kapalı ise kombinizin yanmaması doğaldır.Tesisatta gerekli su basıncını sağlamakta asgari şartlar arasındadır.

Sonuç olarak servis çağırmadan önce; elektrik akımı var mı yok mu bakılacak, gaz geliyor mu bakılacak, tesisattaki su basıncı 1 barın üstünde mi bakılacak. Bu şartlar sağlanmışsa ve de kombi yanmıyorsa arızaya servis çağırılması gereklidir.

Birde tartışma konusu olan garanti kapsamının neleri kapsadığı konusu: en çok tartışılan konular arasında yada başka deyişle zamanımızın çok harcandığı bir konudur.

Sayın tüketiciler garanti; üretilen malın üretim hatalarına karşıdır. Değilse sizin bacanızın çekmemesi, tesisatınızın hatalı yapılmış olması, sigortanın atmış olması, gaz vanasının kapalı unutulması, tesisattaki su basıncının düşük olması, Reset yapmayı bilmemek garanti kapsamına girmez.

 

Şimdi garanti kapsamına girmezse ne olur: Garanti kapsamına giren bir iş ise servis parasını merkezden alır, fakat gaz vanasının kapalı olması veya tesisatta su basıncının düşük olması gibi arızalar için merkez para ödemez. Merkez para ödemezse müşterimiz para ödemezse biz parayı kimden alacağız. O zaman müşterilerimiz servis ücretini ödemek durumunda kalacaktır.

Servis geldiğinde kombiniz hakkındaki sorunlarınızı tek tek anlatınız. Sizler hangi arızaları söylerseniz servis o arızaları giderir.

Fiyat konusunda herhangi bir tutarsızlık hissettiğiniz an fiyat listesini görmek en doğal hakkınızdır.

Şunu unutmayınız yetkili servislerle çalışmanın sizler açısından yararları büyüktür. Servisten memnun kalmadığınızda servisi merkeze şikayet etme hakkınız vardır, takılan parçaların garantisi vardır.

Atölyede yapılan bakımlarda müşteri genelde acaba ne bakım yaptı? benim parçamı değiştirdi mi?

...tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak servisin elindedir. Servis isterse tüm bakımları müşterinin yanında yapabilir. Arızalı olan parçayı değiştirip kombinizi çalışır halde teslim etmek hem servise hem de size huzur verecektir.

Bir başka konu ise arızalı parçaların servis tarafından götürülmesi konusudur. Kombiniz garanti kapsamında değilse arızalı olan parça sizindi, Değişen parçanın da parasını vereceğiniz için; o da sizin parçanız olduğundan arızalı parçaları servisler alamazlar.

Evinizde kullanmakta olduğunuz doğalgaz cihazlarına kesinlikle müdahale yapmayınız.

Teknik Servis kombinizi devreye almaya geldiğinde kombinizin nasıl kullanılacağını anlatırken dinleyiniz, anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için sorunuz.

Anlayana kadar sorunuz. Gerekirse servisin yanında kendiniz bir iki sefer cihazı çalıştırmayı ayaryapmayı denemelisiniz.

Kombileri oluşturan parçalar

Elektronik kontrol (modülasyon) kartı

Elektronik Ateşleme(iyonizasyon) kartı.

Fan motoru.

Prosestat (Hava akış sivici)

Gaz valfi.

Yanmayı sağlayan Elektrotlar.

Yanmayı kontrol eden iyonizasyon elektrotu

Sirkülasyon pompası.

Sıcak su akışını sağlayan çeşitli cihazlarda değişik isimlerle adlandırılan Üç yollu, Akış şarteli, Motorlu vana, Boyler gibi aynı amacı taşıyan parçalar.

Sıcak su Eşanjörü yada boyler.

Kalorifer suyunun ısındığı ana eşenjör.

Sıcak suyu ve kalorifer suyunu kontrol eden termostatlar yada NTC termostatları.

Isı emniyet limiti.

Alevin yandığı bölüm Brülör.

Gazın brülöre çıkış yaptığı Memeler.

Ateşleme Elektrotları

İyonizasyon Elektrotu

Su basma vanası

Emniyet ventili

Genleşme tankı.

Hava tahliye purjörü.

Siviç anahtarları.

Ön kapak üzerinde bulunan Elektronik karta bağlı konum Anahtar düğmeleri.

Su basıncını ve ısıyı gösteren Termomanometre.

Kalorifer borusuna bağlı ısı emniyet limiti.

Bay pas boruları.

Ventüri boğazı

Su Boşaltma vanası

Bacalı cihazlarda Baca emniyet limi

 

15. Hangi Ölçüde Kombiyi Almalıyım ?

Eviniz;

50 m2 ile 140 m2 arasında ise 24 kw yani 20 binlik kombi alabilirsiniz.

140 m2 ile 200 m2 arasında ise 28-30 kw yani 24 binlik 26 binlik kombi alabilirsiniz.

200 m2 ve üzeri ise 30-35 kw yani 26.binlik ve üzeri alabilirsiniz.

 

bültenimize katılın

Almak için şimdi abone olun 40% herhangi bir ürün üzerinde kapalı!